Dropshipping nedir?

Dropshipping; Stok tutmayıp siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirerek ürünlerin tedarikçinin deposundan müşteriye ulaşmasını sağlayan bir e-ticaret yöntemidir. 

Tshigo ile Dropshipping nasıl yapılır?

Tshigo ile Dropshipping  iki kanal ile yapılabilmektedir. 

İnternet sitemizde mağazanızı açabilir, tasarımlarınızı yükleyebilirsiniz. Sizin ürününüz satın alındığında tarafımızca basılıp, müşterinize gönderilir. Siz satış fiyatı üzerinden 20% komisyon kazanırsınız.(Kazandığınız komisyon miktarı 150 TL’ye varınca tarafımızca hesabınıza havale veya eft yapılır)

Bize siparişlerinizi adet/beden/renk/adres olarak geçebilirsiniz. Tarafımızca ürünleriniz basılır ve kargo ile müşterilerinize gönderilir. Bu seçenekteki en önemli husus talep edeceğiniz miktar en az 10 adet olmalıdır. Bu durumda ürünlerin fiyatları perakende satış fiyatlarımızdan 40% indirilerek satılır. Paket başına 5 TL kargo hizmet ücreti talep edilir. Sipariş tutarınızın yarısı işe başlamadan önce tarafımıza ulaştırılmalıdır, ger kalan tutar ise kargoya verilmeden önce tarafımıza ulaştırılmalıdır.

Tshigo Dropshipping iade/değişim nasıl yapılır?

Her iki seçenekte de defolu ürünlerin iadesi kabul edilir. Defolu ürün müşteri tarafından anlaşmalı olduğumuz MNG kargo ile ücreti ödenerek tarafımıza gönderilir. Yaptığımız inceleme durumunda tamir edilebilecek olan ürünler tamir edilerek müşteriye geri gönderilir, eğer tamir edilemeyecek durumda ürünler ise tekrar basılır. Beden değişimlerinde tasarım ürünleri olduğundan dolayı iadesi/değişimi kabul edilmemektedir.

Dropshipping yasal mı?

Bu tanım doğrultusunda dropshipping yasal mı sorusu gündeme geliyor. Türkiye’de dropshipping için yasal bir engelleme bulunmamakla birlikte, sunulan ürünlerin Türkiye’de satışı için engel bulunmaması gerekiyor. Dolayısıyla bu satış yöntemi için, “yasal şekilde başkasının ürünlerini satarak kârdan pay almak” diyebiliriz.

Dropshipping avantajları ve dezavantajları

Sermayesi ve işletme giderleri çok düşük olduğundan çok tercih edilen ve yaygınlık kazanan bu yöntem pek çok avantaj sağlıyor. Bu avantajları şöyle sıralayabiliriz:

  • Düşük giriş maliyeti
  • Sıfır stok riski
  • Hızlı e-ticarete giriş
  • Esneklik
  • Sıfıra yakın kargo maliyeti

Bu sistemi uygulayabilmek ciddi anlamda çaba sarf etmeyi gerektiriyor. Dropshipping yaparken tedarikçideki stok durumunu kontrol etmek, alternatif ödeme altyapıları kullanmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak önem taşıyor. Dropshipping dezavantajları, stok adetlerini hızlı bir şekilde güncelleyen ve ek tedbirler alan doğru e-ticaret yazılımlarıyla en aza indirgenebiliyor.

Anlaşmalı Kargo: MNG Kargo

Genel Merkez Adresimiz: Eski Habibler Mahallesi Sümbüller Sokak No:27 Sultangazi/ İstanbul 

İletişim: +90 539 847 48 88 – destek@tshigo.com